You are currently viewing Eurocup: Δεύτερη ήττα για τον Άρη, στις λεπτομέρειες

Αν και πάλεψε σκληρά, ο Άρης δεν κατάφερε να περάσει το εμπόδιο της Τουρκ Τέλεκομ γνωρίζοντας τη 2η ήττα του στο Eurocup

Την Τετάρτη (2/10) ο Άρης υποδέχθηκε στο Αλεξάνδρειο την Τουρκ Τέλεκομ για τη 2η αγωνιστική στο Eurocup. Οι γηπεδούχοι είχαν ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο. Άργησαν να μπουν στο ματς κι έτσι υποχρεώθηκαν στη 2η συνεχόμενη ήττα τους σε ισάριθμα παιχνίδια στη διοργάνωση.

Προφανώς επιρρεασμένος από την ήττα στη Βενέτσια, ο Άρης μπήκε μουδιασμένος στο παιχνίδι. Σε αντίθεση η ομάδα του Εμρέ Τσαν ήταν πιο ήρεμη και είχε καλύτερες αποφάσεις. Έτσι κυριάρχησε απόλυτα από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Μάλιστα φτάνοντας στο τάιμ άουτ της 1ης περιόδου βρίσκονταν 8 πόντους μπροστά (13-21).

Στη 2η περίοδο ήτα ξεκάθαρο πως οι γηπεδούχοι δε μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των Τούρκων. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο έληξε με διαφορά 10 πόντων υπέρ των φιλοξενούμενων (26-36).

Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου όλα έδειχναν ότι οι κιτρινόμαυροι δεν θα μπορούσαν να επιστρέψουν στον αγώνα. Η διαφορά παρέμενε σε διψήφια νούμερα. Παρόλα αυτά, τα τρίποντα των Νόλεϊ και Τολιόπουλου μείωσαν τη διαφορά στους 2 πόνους (39-41). Έκτοτε ο αγώνας έγινε… ροντέο.

Ο Άρης δεν άφηνε Τουρκ να πάρει ξανά προβάδισμα ασφαλείας. Μάλιστα, φτάσαμε στο 30′ το σκορ ήταν ισόπαλο (47-47) και το ματς πλέον είχε γίνει ντέρμπι…

Με το… καλημέρα του τελευταίου δεκαλέπτου ο Άρης πήρε προβάδισμα δύο πόντων. Όμως η Τουρκ αντέδρασε ξανά, είχε την ψυχραιμία να διαχειριστεί τον ενθουσιασμό των αντιπάλων. Έτσι πήρε εκ νέου εκείνη το προβάδισμα, φτάνοντας μέχρι και το +5 (59-64). Στα περίπου δύο λεπτά που απέμεναν, ο Άρης δεν κατάφερε να αντιδράσει. Τελικά, λύγισε γνωρίζοντας τη δεύτερη φετινή του ήττα στο Eurocup, σε ισάριθμους αγώνες.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-21, 26-36, 47-47, 63-68

ΑΡΗΣ

(Καστρίτης): Μπανκς 4, Νόλι 13 (4/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τολιόπουλος 8 (1/5 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2 ασίστ), Ντε Τζούλιους 12 (2/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές), Χατζηδάκης, Γκιουζέλης, Μποχωρίδης 3, Κλέι, Πουρλίδας, Γούντμπερι 4 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ρόμπερτς 14 (6/7 δίποντα, 2/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Μαντζούκας 5 (1)

ΤΟΥΡΚ ΤΕΛΕΚΟΜ

(Τζαν): Χάιντεγκερ 3 (1), Ντουρμάζ 2, Άκπιναρ 13 (2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Αλεξάντερ 12 (5/12 δίποντα, 2/4 βολές, 14 ριμπάουντ), Μπράουν 17 (6/12 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Τουντζά, Αγκβά, Μπες, Χάνλαν 6 (2/11 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χαραλαμπόπουλος 15 (1/1 δίποντο, 2/4 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Μακουντού