You are currently viewing Παρίσι 2024: Το πανόραμα της 8ης μέρας για την Ελληνική αποστολή

Παρίσι 2024: Οι ευστοχίες αλλά και οι αστοχίες των αθλητών της Ελληνικής αποστολής στην 8η μερα των 33ων Ολυμπιακών αγώνων

Παρίσι 2024: Το Σάββατο (3/8) έκλεισε και η 8η μέρα των 33ων Ολυμπιακών αγώνων. Η συμμετοχή της Ελλάδας υπήρξε έντονη και στη μέρα αυτή. Συνολικά 10 αθλητές και 1 σύνολο μας εκπροσώπησε σε 7 αγωνίσματα.

Τις εντυπώσεις κέρδισε την 8η μέρα των 33ων Ολυμπιακών αγώνων, η τρομερή εμφάνιση του Εμμανουήλ Καραλή στο άλμα επί κοντώ. Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν σε μεγάλα κέφια. Πέρασε με μόλις 3 επιτυχημένες προσπάθειες στον τελικό του αγωνίσματος του.

Ο Στέφανος Ντούσκος τερμάτισε στην 6η θέση, στον τελικό του σκιφ. Παρόλο που έκανε φοβερή προσπάθεια στα 1500 πρώτα μέτρα, στα τελευταία 500μ οι δυνάμεις του τον εγκατέλειψαν. Έτσι δε μπόρεσε να υπερασπιστεί το μετάλλιο του στους Ολυμπιακούς του Τόκιο.

Την πρώτη της ήττα στο Ολυμπιακό τουρνουά έκανε η Εθνική  Πόλο Ανδρών. Στην 4η αγωνιστική απέναντι στην παγκόσμια πρωταθλήτρια Κροατία, λύγισε με 14-13. Φυσικά, η Ελλάδα, έχει εξασφαλίσει την πρόκρισή της στην οκτάδα των Ολυμπιακών. Πλέον κυνηγάει το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα της σε αυτή.

Αναλυτικά όσα έκαναν οι Έλληνες αθλητές την 8η ημέρα

Σκοποβολή
  • 2η ημέρα προκριματικών σκιτ ανδρών – Μάκης Μίτας / Μπάμπης Χαλκιαδάκης
  • 1η ημέρα προκριματικών σκιτ γυναικών – Εμμανουέλα Κατζουράκη
Κωπηλασία
  • τελικός μονό σκιφ ανδρών – Στέφανος Ντούσκος (6η θέση)
Στίβος
  • προκριματικά άλματος επί κοντώ ανδρών – Εμμανουήλ Καραλής (προκρίθηκε στον τελικό)