Λύτρωση στο 87΄για τον Ολυμπιακό!

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε από την κόλαση του αποκλεισμού στον παράδεισο της πρόκρισης στους “32” του Γιουρόπα Λιγκ και με γκολ – πέναλτι του Ελ Αραμπί στο 87΄ έριξε στο καναβάτσο τον Ερυθρό Αστέρα και επικράτησε με σκορ 1-0 στο κατάμεστο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”….

Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τον Ερυθρό Αστέρα Βελιγραδίου με γκολ που πέτυχε ο Ελ Αραμπί με εύστοχο πέναλτι τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο Ολυμπιακός στάθηκε τυχερός στο πρώτο ημίχρονο παρά την καθολική υπεροχή του και τις χαμένες ευκαιρίες των Καμαρά (26΄), Ποντένσε και Ελαμπντελαου (διπλή ευκαιρία στο 32΄) και Ελ Αραμπί (34΄).

Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Ερυθρός Αστέρας κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μαρίν από τον Γκιγιέρμε αλλά ο Τομανέ που ανέλαβε την εκτέλεση σημάδεψε το δοκάρι της εστία του Σα και έτσι διατηρήθηκε το 0-0.
Ο επιθετικός μονόλογος του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο δεύτερο 45λεπτο αλλά στην τελική προσπάθεια υπήρχε πρόβλημα. Στο 59΄κεφαλιά του Ελ Αραμπί βρήκε το κάθετο δοκάρι των Σέρβων ενώ στο 63΄και στο 70΄ ο Ποντένσε έχασε φοβερές ευκαιρίες.

Ο Ολυμπιακός λυτρώθηκε τελικά στο 86΄όταν η μπάλα βρήκε το χέρι του Ζάντερ, ο Ιταλός διαιτητής Ντανιέλε Ορσάτο έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα του πέναλτι και ο Ελ Αραμπί νίκησε από τα έντεκα βήματα τον τερματοφύλακα του Ερυθρού Αστέρα Μπόργιαν.

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη – πρόκριση μέσα σε αποθέωση και θα συνεχίσει την Ευρωπαϊκή του πορεία στην φάση των “32” του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Τσιμίκας, Μεριά, Σεμέδο, Γκιγιέρμε, Μπουχαλάκης, Καμαρά (61′ Γκερέρο), Ποντένσε, Μασούρας (70′ Λοβέρα), Ελ Αραμπί (90′ Μπενζιά).

Ερυθρός Αστέρας (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπόργιαν, Γκόμπελιτς, Μιλούνοβιτς, Ντέγκενεκ, Ρόντιτς, Ίβανιτς (82′ Ζάντερ), Ν. Πέτροβιτς, Μάριν, Βουκάνοβιτς (65′ Μποάκιε), Γκαρσία, Τομανέ (58′ Λα Πάρα)